Skip to content

137 Chopin DrWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Dec 7, 2011

Property Information

Block3514
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage6,008
Acreage0.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,200
26%
Improvement Value:$494,100
74%
Total Assessment$668,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,737+4.0%
2024$38,213+1.2%
2023$37,746+0.4%
2022$37,579+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft6,008DeedBook 2125, Page 143

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook T 153, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook O 129, Page 220