Skip to content

22 Vizcaya CourtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block3514
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,101
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,400
47%
Improvement Value:$199,600
53%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,595+4.0%
2024$21,728-21.9%
2023$27,833+0.4%
2022$27,710+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000

To:

Sq Ft4,101DeedBook 4627, Page 256

Property Sale

Sale
$576,724
DeedBook A 153, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1997