Skip to content

4 Cliff RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Nov 28, 2015

Property Information

Block3516
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,078
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
57%
Improvement Value:$161,200
43%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,298+4.0%
2024$21,443-25.2%
2023$28,669+0.4%
2022$28,542+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$860,000

To:

Sq Ft4,078DeedBook 2746, Page 29

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 1513, Page 19

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook A 166, Page 299

Property Sale

Sale
$689,213
DeedBook W 153, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1997