Skip to content

18 Vista TrailWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$472,500
Last Sale Date
Jul 15, 1997

Property Information

Block3516
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,479
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,700
56%
Improvement Value:$142,800
44%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,295+4.0%
2024$18,555-11.8%
2023$21,028+0.4%
2022$20,934-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$472,500

To:

Sq Ft3,479DeedBook 151, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1987