Skip to content

89 Chopin DrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 22, 1991

Property Information

Block3516
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,160
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,500
46%
Improvement Value:$203,800
54%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,494+4.0%
2024$21,631+1.2%
2023$21,366+0.4%
2022$21,272+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft3,160DeedBook 128, Page 380