Skip to content

473 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Date
Aug 1, 2020

Property Information

Block3516
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
43%
Improvement Value:$134,600
57%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,044+4.0%
2024$13,506+1.2%
2023$13,341+0.4%
2022$13,282+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook K 130, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1956