Skip to content

345 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 26, 1990

Property Information

Block3516
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,300
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
59%
Improvement Value:$78,500
41%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+4.0%
2024$10,921+1.2%
2023$10,788+0.4%
2022$10,740+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 126, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1969