Skip to content

164 Lionshead Dr WWayne, NJ 07470

Built 2006

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block3601
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
40%
Improvement Value:$126,800
60%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,617+4.0%
2024$12,134+1.2%
2023$11,985+0.4%
2022$11,932+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 4346, Page 229

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 2715, Page 125Recorded11/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 671, Page 38

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook P 148, Page 131

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook Z 115, Page 333