Skip to content

139 Lionshead Dr EWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block3601
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,924
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
45%
Improvement Value:$112,900
55%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,314+4.0%
2024$11,842+34.0%
2023$8,839+0.4%
2022$8,800+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 4188, Page 47

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft962DeedBook 4095, Page 54Recorded7/29/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft962DeedBook 2408, Page 45Recorded12/13/2013

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 544, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1962