Skip to content

32 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jan 3, 1994

Property Information

Block3610
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,800
62%
Improvement Value:$51,600
38%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,110+4.0%
2024$7,799+1.2%
2023$7,704+0.4%
2022$7,670+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft1,652DeedBook 135, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1959