Skip to content

58 Maplewood AveWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block3615
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
57%
Improvement Value:$71,100
43%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,829+4.0%
2024$9,452+1.2%
2023$9,336+0.4%
2022$9,295+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,331DeedBook 428, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1959