Skip to content

28 Dogwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block3616
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,555
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
56%
Improvement Value:$74,000
44%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,858+4.1%
2024$9,471+1.3%
2023$9,352-2.2%
2022$9,559+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,555DeedBook 4892, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1952