Skip to content

72 Baywood TerrWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block3615
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,100
57%
Improvement Value:$75,900
43%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,406+4.0%
2024$10,007+1.2%
2023$9,884+0.4%
2022$9,840+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft1,590DeedBook 4914, Page 291

Property Sale

Sale
$447,250

To:

Sq Ft1,590DeedBook 3932, Page 201Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook O 163, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1961