Skip to content

129 Claremont TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$631,600
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block3622
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,400
44%
Improvement Value:$124,900
56%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,218+4.0%
2024$12,711+1.2%
2023$12,556+28.1%
2022$9,801+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$631,600

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4058, Page 187

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,560DeedBook 3950, Page 14Recorded1/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1959