Skip to content

48 Orchard PlaceWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block3312
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,728
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
54%
Improvement Value:$81,100
46%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,596+4.0%
2024$10,189+1.2%
2023$10,065+0.4%
2022$10,020+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 1551, Page 124

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook Q 160, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1959