Skip to content

121 Lionshead Dr EWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 29, 1992

Property Information

Block3601
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,776
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,300
44%
Improvement Value:$123,000
56%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,159+4.0%
2024$12,654+1.2%
2023$12,499+0.4%
2022$12,444+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 132, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1968