Skip to content

8 Ridge PlaceWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$651,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block3623
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,800
58%
Improvement Value:$71,000
42%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,037+4.0%
2024$9,652+1.2%
2023$9,534+0.4%
2022$9,492+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$651,000

To:

Sq Ft1,497DeedBook 5016, Page 289

Property Sale

Sale
$382,500

To:

Sq Ft1,497DeedBook 3774, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1959