Skip to content

50 Juniper RdWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
May 13, 2009

Property Information

Block4309
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,700
68%
Improvement Value:$111,100
32%
Total Assessment$345,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,561+4.0%
2024$19,773+1.2%
2023$19,531+0.4%
2022$19,444+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,538DeedBook 1768, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1951