Skip to content

31 Summer Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block3700
Lot73
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTWNHSE/WILSHIRE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,016
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
28%
Improvement Value:$213,700
72%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,761+4.0%
2024$17,080+1.2%
2023$16,871+0.4%
2022$16,796+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft3,016DeedBook 3756, Page 68

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 621, Page 297

Property Sale

Sale
$389,499
DeedBook C 163, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1998