Skip to content

4 Holyoke RdWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block4102
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,300
51%
Improvement Value:$131,000
49%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,894+4.0%
2024$15,284+1.2%
2023$15,097+0.4%
2022$15,030+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,214DeedBook 3986, Page 143

Property Sale

Sale
$569,900

From:

To:

Sq Ft2,214DeedBook 2482, Page 277Recorded6/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1983