Skip to content

78 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 11, 1991

Property Information

Block4105
Lot87
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,434
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,200
38%
Improvement Value:$222,700
62%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,400+4.0%
2024$20,579+1.2%
2023$20,327+0.4%
2022$20,237+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft3,434DeedBook 129, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1991