Skip to content

20 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block4105
Lot105
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,200
44%
Improvement Value:$177,800
56%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,908+4.0%
2024$18,183+1.1%
2023$17,980+0.6%
2022$17,881+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft2,668DeedBook 4142, Page 207

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,668DeedBook 3825, Page 32Recorded7/9/2020

Property Sale

Sale
$344,000
DeedBook K 158, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1983