Skip to content

16 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$283,500
Last Sale Date
Dec 24, 1986

Property Information

Block4105
Lot106
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,700
50%
Improvement Value:$127,200
50%
Total Assessment$256,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,275+4.0%
2024$14,690+1.2%
2023$14,510+0.4%
2022$14,445+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$283,500

To:

Sq Ft2,156DeedBook 118, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1983