Skip to content

31 Holyoke RdWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Aug 15, 1998

Property Information

Block4105
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,567
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,100
55%
Improvement Value:$111,500
45%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,841+4.0%
2024$14,272+1.2%
2023$14,097+0.4%
2022$14,035-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft2,567DeedBook 157, Page 302

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook H 131, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1984