Skip to content

68 Sturbridge CircleWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
May 18, 2005

Property Information

Block4105
Lot206
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,999
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
39%
Improvement Value:$210,800
61%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,549+4.0%
2024$19,761+1.2%
2023$19,519+0.4%
2022$19,433+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft2,999DeedBook 1003, Page 227

Property Sale

Sale
$299,500
DeedBook S 119, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1987