Skip to content

36 Worcester DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block4105
Lot228
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
ZoningRC25
Sq Footage2,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
27%
Improvement Value:$160,400
73%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,105+4.0%
2024$12,602+1.2%
2023$12,448+0.4%
2022$12,393+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

To:

Sq Ft2,012DeedBook 3808, Page 57

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 2598, Page 66Recorded3/9/2015

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 2333, Page 295Recorded7/3/2013

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook L 136, Page 231

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook X 132, Page 224

Property Sale

Sale
$248,526
DeedBook T 119, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1987