Skip to content

17 Dudley CtWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 7, 2000

Property Information

Block4105
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,852
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
38%
Improvement Value:$225,500
62%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,673+4.0%
2024$20,842+1.2%
2023$20,587+0.4%
2022$20,496+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,852DeedBook 166, Page 206

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook S 134, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1993