Skip to content

29 Foxboro RdWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block4105
Lot67
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,525
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,300
37%
Improvement Value:$237,100
63%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,321+4.0%
2024$21,465+1.2%
2023$21,203+0.4%
2022$21,109+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft3,525DeedBook 4650, Page 32

Property Sale

Sale
$479,200
DeedBook O 146, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1996