Skip to content

68 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Date
May 27, 2014

Property Information

Block4105
Lot89
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,527
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
46%
Improvement Value:$156,500
54%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,237+4.0%
2024$16,576+1.2%
2023$16,374+0.4%
2022$16,301+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$532,000

To:

Sq Ft2,527DeedBook 2474, Page 96

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook Z 166, Page 282

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook H 115, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1985