Skip to content

12 Lowell DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$638,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block4106
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,366
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,400
50%
Improvement Value:$148,900
50%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,737+4.0%
2024$17,057+1.2%
2023$16,848+0.4%
2022$16,773+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$638,000

To:

Sq Ft2,366DeedBook 3850, Page 40

Property Sale

Sale
$230,828
DeedBook I 117, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1986