Skip to content

180 Mohawk TrailWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block4307
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
59%
Improvement Value:$77,600
41%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,250+4.0%
2024$10,818+1.2%
2023$10,686+0.4%
2022$10,639+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 1696, Page 92

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 675, Page 214

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook U 162, Page 300

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook B 126, Page 107

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook B 115, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1954