Skip to content

268 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jul 19, 1996

Property Information

Block4309
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,868
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,200
62%
Improvement Value:$231,800
38%
Total Assessment$612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,390+4.0%
2024$34,994+1.2%
2023$34,566+0.4%
2022$34,413-14.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft3,868DeedBook 145, Page 300

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook Q 115, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1957