Skip to content

18 Juniper RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block4309
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,300
98%
Improvement Value:$7,800
2%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,866+4.0%
2024$19,104-12.0%
2023$21,700-12.2%
2022$24,702+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959