Skip to content

688 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block4309
Lot77
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,668
Acreage3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$609,200
70%
Improvement Value:$266,100
30%
Total Assessment$875,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,045+4.0%
2024$50,050+1.2%
2023$49,437+0.4%
2022$49,218+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,550,000
DeedBook I 167, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1940