Skip to content

30 Balsam RdWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 11, 2020

Property Information

Block4310
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,105
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,300
49%
Improvement Value:$127,800
51%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,871+4.0%
2024$14,301+1.2%
2023$14,126+0.4%
2022$14,063+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,105DeedBook 2342, Page 139Recorded7/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1982