Skip to content

3 Hansen PlaceWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$394,000
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block4400
Lot1
QualifierC0002
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class34
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,616
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
27%
Improvement Value:$119,700
73%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+4.0%
2024$9,418+1.2%
2023$9,302+10.9%
2022$8,390+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$394,000

To:

Sq Ft1,616DeedBook 3832, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1990