Skip to content

2354 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$2,880,000
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block4400
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionSELF STORAGE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,200
32%
Improvement Value:$1,019,800
68%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$89,190+4.0%
2024$85,770+1.2%
2023$84,720+0.4%
2022$84,345+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,880,000

From:

To:

DeedBook 2692, Page 15Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$3,350,000
DeedBook 496, Page 19