Skip to content

68 Chopin DrWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block4400
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning22-A
Sq Footage3,691
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,800
39%
Improvement Value:$206,900
61%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,199+4.0%
2024$19,424-15.6%
2023$23,004+0.4%
2022$22,902+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,124,000
Sq Ft3,691DeedBook 4396, Page 76Recorded9/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook L 155, Page 134

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook O 128, Page 529