Skip to content

104 Chopin DrWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$852,000
Last Sale Date
May 8, 2015

Property Information

Block4400
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,683
Acreage1.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
37%
Improvement Value:$243,700
63%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,035+4.0%
2024$22,152+1.2%
2023$21,880+0.4%
2022$21,784+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$852,000

To:

Sq Ft3,683DeedBook 2637, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook X 135, Page 125

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook N 128, Page 38