Skip to content

136 Chopin DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$632,500
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block4400
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,843
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
36%
Improvement Value:$241,100
64%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,363+4.0%
2024$21,505+1.5%
2023$21,186+0.4%
2022$21,092+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$632,500

To:

Sq Ft3,844DeedBook 2356, Page 35

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook R 163, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook E 132, Page 575