Skip to content

2424 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1860

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block4400
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
58%
Improvement Value:$68,500
42%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,698+4.0%
2024$9,326+1.2%
2023$9,212+0.4%
2022$9,171+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 4344, Page 41

Property Sale

Sale
$87,420

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 3567, Page 187Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 1773, Page 68

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 721, Page 88

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook E 134, Page 222

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook S 116, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1860