Skip to content

699 Colfax RdWayne, NJ 07470

Vacant Land

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block4401
Lot2

Sq Footage---
Acreage1.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,838+4.0%
2024$17,154+1.2%
2023$16,944+0.4%
2022$16,869+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 3324, Page 212

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 792, Page 101

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook L 162, Page 278

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook A 156, Page 5

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook T 127, Page 360