Skip to content

683 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 17, 2007

Property Information

Block4401
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,591
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
52%
Improvement Value:$75,800
48%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,389+4.0%
2024$9,029+1.2%
2023$8,918+0.4%
2022$8,879+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,591DeedBook 1508, Page 198

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 1175, Page 194

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 986, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1955