Skip to content

40 Ludlum RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block4401
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
59%
Improvement Value:$56,300
41%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,128+4.0%
2024$7,817+1.2%
2023$7,721+0.4%
2022$7,687+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900

To:

Sq Ft1,092DeedBook 3267, Page 209

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 2359, Page 256Recorded8/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959