Skip to content

647 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 17, 2005

Property Information

Block4401
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,800
48%
Improvement Value:$87,000
52%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,918+4.0%
2024$9,538+1.2%
2023$9,421+0.4%
2022$9,379+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 1126, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1956