Skip to content

17 Arbor RdWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 15, 2001

Property Information

Block4402
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage610
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
76%
Improvement Value:$23,800
24%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,892+4.0%
2024$5,667+1.2%
2023$5,597+0.4%
2022$5,572+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft610DeedBook 328, Page 268

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook K 131, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1920