Skip to content

15 Arbor RdWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Jan 14, 2002

Property Information

Block4402
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
69%
Improvement Value:$37,600
31%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,117+4.0%
2024$6,844+1.2%
2023$6,761+0.4%
2022$6,731+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft640DeedBook 380, Page 145

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook K 135, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1945