Skip to content

865 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block4402
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,355
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,300
51%
Improvement Value:$131,700
49%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,995+4.0%
2024$15,381+1.2%
2023$15,193+0.4%
2022$15,126+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook H 142, Page 171

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook F 129, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1960