Skip to content

16 Brook TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 1, 1996

Property Information

Block4408
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,359
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,500
48%
Improvement Value:$145,800
52%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,667+4.0%
2024$16,028+1.2%
2023$15,831+0.4%
2022$15,761+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,359DeedBook 143, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1950