Skip to content

33 Moiyas RdWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 1989

Property Information

Block4414
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,648
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,800
55%
Improvement Value:$95,200
45%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,487+4.0%
2024$12,008+1.2%
2023$11,861+0.4%
2022$11,808+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook M 117, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1951